Klub Literacki RUBIKON
Klub Literacki RUBIKON

Autor: Urszula Małgorzata Benka

Data urodzenia: -
Miejscowość: Wrocław


Doktor nauk humanistycznych, w latach 2012-2013 wykładała w wyższej szkole fotografii artystycznej AFA we Wrocławiu oraz Studium Fotograficznym Phobos. Obecnie prowadzi Dziedzictwo Kulturowe na V roku pedagogiki na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Ceniona poetka, prozaik, eseistka, krytyk sztuki, Znawczyni problematyki dotyczącej mitu. Zamieszczana we wszystkich ważniejszych antologiach literatury polskiej, w tym monumentalnej Karla Dedeciusa. Kilkakrotnie wyróżniona przez Fundację Kultury (proza i eseje), nagradzana stypendiami we Francji i Niemczech. Członek nowojorskiego oddziału PEN Club. Była redaktorem literackim kwartalnika „Format” i „Metafora”. Przez wiele lat stały felieton w „Akcencie”, „Formacie Literackim”, „Odrze”, „Akancie”, „Autografie” i „Opcji na Prawo”, następnie w „Przejaśnieniach” i „Ricie Baum” i „Dyskursie”.
Tłumaczona na angielski, chiński, chorwacki, czeski, fiński, francuski, niemiecki, rosyjski, szwedzki.
Opowiadania „O” miały już II wydanie (Kraków), kilka oficyn zainteresowało się powieścią pt. „Magdalena”. W przygotowaniu powieść historyczna z lat II wojny światowej, tom poetycki „Pasja” i tom esejów poświęconych sztuce.
Obecnie współredaguje odnowiony „Format Literacki” i adjustuje prace naukowe dotyczące sztuki oraz mitu.

Lista prac:


Prace oznaczone * zostały dodane w ciągu ostatnich 30 dni.
Prace pogrubione są to prace wybrane i szczególnie polecane przez autora.
Komentarze profilu (0):


komentarze profilu