Klub Literacki RUBIKON
Klub Literacki RUBIKON

Informacje


Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje, tudzież znaleźliście błędy w zapisie, literówki, piszcie śmiało do pomysłodawcy i administratora tej strony Mai Hypki-Grabowskiej:

 

klubrubikon @ gmail . com

(wpisz adres bez odstępów) 

 

 

1. Jeśli chcesz należeć do klubu, przyślij minimum dwie prace na adres mailowy klubu (wiersze, opowiadania, eseje, sztuki teatralne i każdą inną formę artystycznego wyrazu za pomocą słowa, nie przyjmujemy dużych objętościowo prac np. powieści, maksymalnie 120 stron pisanych czcionką 12).

2. Musisz podpisać prace prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Musisz być wyłącznym autorem nadesłanych prac. Do maila dołącz oświadczenie: "Oświadczam, że jestem autorem nadesłanych prac".

3. Razem z pracami przyślij dane o sobie:

 

Obowiązkowe:

Imię i nazwisko:

Data urodzenia:

Miejscowość:

 

Nieobowiązkowe:

Zajmuje się: 

Dotychczasowe osiągnięcia:

Debiut:

 

I w kilku zdaniach scharakteryzuj własną twórczość, aby zachęcić innych do przeczytania. Nadesłane dane zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby klubu. Nadesłanie ich jest równoznaczne ze zgodą na zamieszczenie tych danych na stronie.

4. Klub jest stroną hobbystyczną, nie pobiera opłat za zamieszczanie prac na stronie, ani ich nie wypłaca.

5. Nadesłane materiały nie podlegają zwrotowi.

6. Zastrzega się prawo do odrzucenia prac bez podania przyczyny.

7. Zastrzega się prawo do usunięcia prac bez podania przyczyny.

8. Istnieje możliwość usunięcia prac na wyraźną prośbę autora (autor może sam też usuwać prace w swoim panelu i je edytować). 

9. Klub nie odpowiada za nieprawne wykorzystanie prac. Przypominamy, że wykorzystanie całości lub fragmentów prac bez zgody autora jest naruszeniem prawa.

10. Nadesłanie prac jest równoznaczne ze zgodą na zamieszczenie ich na stronie.

11. Klub zbiera następujące dane: imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail wyłącznie w celu funkcjonowania portalu (możliwość logowania, prezetacja swej twórczości nieanonimowo).

12. Przysłanie tych danych lub samodzielne umieszczenie ich na stronie jest zgodą, by te dane były widoczne na stronie.

13. Nigdy nie ujawniamy adresu e-mail na stronie, nie udostępniamy komukolwiek danych, nie rozsyłamy reklam (jest to strona hobbystyczna, działająca na zasadzie wolontariatu).

14. W każdej chwili autor i zarejestrowany użytkownik ma możliwość zmiany lub usunięcia swych danych poprzez swój profil.

15. Całkowite usunięcie konta następuje po wysłaniu maila do administratora strony.

16. Wszystkie opinie wyrażane w komentarzach i utworach na stronie klubu literackiego "Rubikon" są opiniami ich autorów i niekoniecznie odzwierciedlają punkt widzenia administratorów strony.

Zapraszamy!

 

Klub literacki „Rubikon” istnieje od 2006 roku. Początkowo działalność związana była tylko z portalem internetowym rubikon.e.pl.

Klub „Rubikon” działa według trzech zasad: równość, bezpłatność, uzupełnienie.

 

Równość: każdy autor na stronie jest traktowany tak samo, nieważne ile ma już publikacji za sobą. Nazwa klubu nawiązuje do powiedzenia: „przekroczyć Rubikon”. Zwykle są to autorzy, którzy dopiero wyjmują swoje teksty z szuflady. Często jest to też debiut twórców już wydanych na papierze, którzy pierwszy raz pojawiają się w internecie. Nikogo nie wykluczamy. Autorzy są w każdym wieku, można znaleźć różne rodzaje literatury, prozę, poezję, reportaż, relację, esej, aforyzmy itd. Dzięki brakowi preferencji ktoś może przypadkowo natknąć się na tekst, który go zaskoczy i mu się spodoba.

 

Bezpłatność: Nie pobieramy żadnych opłat, cenimy swobodę, niezależność i kreatywność. Do tej pory wszystkie spotkania klubu literackiego "Rubikon" udało się zorganizować bez środków finansowych.

 

Uzupełnienie: Strona reklamuje tomiki poetyckie, jest pomyślana jako uzupełnienie innych form prezentacji literatury. Na „Rubikonie” pod profilem wskazanego autora łatwo można znaleźć wiersz dodany nawet dziesięć lat temu. Istnieje również fanpage „Rubikonu”, na którym są zamieszczane posty promujące stronę, wiersze połączone z grafikami i zdjęciami.

 

W ostatnim czasie stronę najbardziej ożywiło środowisko świdnickie i działalność nie tylko internetowa. To środowisko połączyło się na „Środach Literackich' organizowanych przez Wojciecha Korycińskiego, na warsztatach pisarskich organizowanych przez Barbarą Elmanowską, na „Spotkaniach z poezją” Pawła Buczmy i Grzegorza Skoczylasa. Pierwsze spotkanie odbyło się w młynie, w Siedlimowicach, we współpracy z Fundacją „Teatr Bezdomny” w Żarowie. Kolejne spotkanie odbyło się w klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Była to dyskusja: „Czy w dzisiejszych czasach samo słowo może się obronić”. Pojawiła się też na temat klubu wkładka w Dolnośląskim Roczniku Literackim „Pomosty”. Niektórzy autorzy ze strony dzięki temu mieli swój debiut. Klub „Rubikon” nawiązał też współpracę z Galerią Sztuki i Miejscem Spotkań „Ślimak” we Wrocławiu, gdzie również odbyła się prezentacja wybranych członków klubu. „Rubikon” łączy ludzi pióra należących do bardzo różnych środowisk i jest pomyślany jako miejsce, w którym można przekroczyć artystyczne granice.

 

 

INFORMACJA NA STRONIE


Dane osobowe przekazywane nam przez Państwa w związku z korzystaniem ze strony internetowej Rubikon.pl są przetwarzane przez właściciela w/w strony a jet to Pani Maja Hypki-Grabowska, która jest administratorem tych danych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jedn.:Dz.U. 2002 r. Nr 101, poz. 26 z późn. zm.).

Dane osobowe, które Państwo nam powierzają, w szczególności: imię, nazwisko, miejscowość, adres poczty elektronicznej, przetwarzane są w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji usług świadczonych drogą elektroniczną i realizacji składanych przez państwa dyspozycji za pośrednictwem naszej strony. Jeżeli zapisali się państwo do newslettera, Państwa dane osobowe będą przetwarzane również w celu przekazywania informacji o naszej stronie.


Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych może uniemożliwić nam świadczenie usług drogą elektroniczną. Powierzając nam swoje dane osobowe, mają Państwo prawo wglądu do nich, prawo żądania do ich usunięcia, ich aktualizacji oraz prawo żądania ich usunięcia.


Rubikon zapewnia bezpieczeństwo danych osobowych dzięki odpowiednim środkom technicznym oraz organizacyjnym mającym na celu zapobieżenie utracie, zniszczeniu oraz uszkodzeniu. Ponadto dokładamy szczególnej staranności, żeby informacje osobowe były:

poprawne i przetwarzane zgodnie z prawem

adekwatne, odpowiednie i nie nadmiarowe

dokładne i aktualne

przetwarzane zgodnie z prawami przysługującymi osobom, których dotyczą

bezpiecznie przechowywane

nietransferowane bez odpowiedniej ochrony
Przetwarzamy tylko te dane, które podajesz lub pozostawiasz w ramach korzystania ze strony. Są to dane niezbędne do założenia konta oraz dane, które pozostawiasz w ramach poruszania się po naszej stronie, które zostawiasz w plikach cookies.

 

Bartosz Czarnotta

Autor,  którego teraz chcielibyśmy przedstawić to Bartosz Czarnotta. Osoba mająca naprawdę wiele zainteresowań, do ulubionych wydają się zaliczać trzy: literatura, w szczególności poezja świdnicka, Wikipedia i kultura Indii i okolicznych terenów (zwłaszcza zaś sztuka filmowa tego regionu). Na stronie klubu „Rubikon” można znaleźć utwory wczesne, jak i najnowsze. Pozornie poetyka wierszy Czarnotty nie zmieniła się, ale przy bliższym przyjrzeniu się widać istotną różnicę. Bartosz Czarnotta zawsze zajmował się poezją lingwistyczną. Tak można ją określić, choć przeciętnemu czytelnikowi przypomina się wtedy automatycznie twórczość Mirona Białoszewskiego. Można stwierdzić, że jest to trudny rodzaj poezji, dla wyrobionych i obeznanych z tematem odbiorców. Kierowanie się wyłącznie intelektem w interpretacji takiej poezja to droga prowadząca donikąd. Trzeba dodatkowo poszukać intuicyjnych skojarzeń, dać się „wciągnąć” w pewnego rodzaju grę słowną, pewien łańcuch motywów, które pojawiają się przy zestawieniu ze sobą słów podobnych brzmieniowo, lecz odległych znaczeniowo. Nowe wiersze zdają się bardziej „przyjazne”, nie onieśmielają tak bardzo i bardziej kojarzą się waśnie z taką grą znaczeniami. Pojawia się też rytm, słowa jeszcze bardziej pasują do siebie, przywodzą na myśl wyliczanki. Dominującym elementem przy konstruowaniu dzieł zawsze było dążenie do redukcji, pozbycie się z tekstu każdego zbędnego elementu. Autor mierzył się z tym zadaniem za każdym razem, w końcu docierając do ostatecznej granicy pozbywania się słów. Powstały teksty „destylaty”. Wydaje się, sądząc po długości obecnych wierszy, że postępując w ten sposób, kończy się wyrażanie czegokolwiek i zaczyna sfera niewyrażalna. Choć pewności mieć nie można, bo w tym wszystkim jest metoda, dość utopijna, ale dająca interesujące efekty, by stworzyć taki język poetycki, który byłby pozbawiony wszelkich „ozdobników”. W którymś momencie tej drogi może w ogóle skończyć się poetyckość i pozostaną suche wyrazy. Zadaniem jednak poezji jest mierzyć się z niemożliwym, więc jak najbardziej trzeba popierać takie próby. Poezja lingwistyczna nie jest już może nowością, ale Bartosz Czarnotta to twórca awangardowy. Jeśli zaś ktoś jest ciekawy, jak autor pisze teksty dłuższe niż kilka słów, to może zajrzeć  na stronę https://refleksyfilmowe.wordpress.com , jest to blog z recenzjami filmów, pisanymi w niepowtarzalnym stylu.


 

Zbigniew Szałkiewicz

Przedstawienie wszystkich autorów klubu literackiego „Rubikon” zaczniemy od Zbigniewa Szałkiewicza, którego teksty przez lata istnienia naszej strony były najchętniej czytane. Zbigniew Szałkiewicz mieszka w Rybniku, ale ma bardzo silne związki z Wałbrzychem i temu miastu poświecił kilka ciekawych, wręcz sensacyjnych tekstów dotyczących tajemnic historii i miejskich legend. Nie są to długie prace, ale fascynujące i pobudzające wyobraźnię, zachęcające do dalszego zgłębiania historii. Drugą odsłoną jego twórczości są rymowane wiersze, na każdą okazję. Niektóre z nich można wpisać na kartkę pocztową lub internetową jako życzenia świąteczne. Wśród utworów tego autora można znaleźć też rymowanki dla dzieci, ale również zabawne wierszyki o zabarwieniu erotycznym, a także satyrę polityczną, nieprzemijająco aktualną. Poezja ta ma wartość użytkową, bardzo dużą wartość, ponieważ jak pokazywały statystyki strony, ten rodzaj poezji jest ludziom potrzebny. Drugą pasją Zbigniewa Szałkiewicza obok poezji jest kolej, z którą wiele lat był związany zawodowo i miłość do pociągów także znajduje odbicie w jego tekstach.
Wszystkich czytelników zapraszamy do zapoznania się i komentowania prac Zbigniewa Szałkiewicza.  

 

Karolina Kacaper

Kolejną osobą, której twórczość przypominamy, jest Karolina Kacaper z Wrocławia. Autorka ma liczne zainteresowania, nie tylko związane z literaturą. Jej drugą, poza poezją, miłością są zwierzęta i uwielbia badania nad tym, by miały jak najlepsze warunki do życia. Pracę naukową łączy z tworzeniem poezji i dzieł plastycznych. Interesuje się fantastyką i alternatywnymi rodzajami muzyki. Aktualnie zainteresowała się kulturą Wschodu. W swojej poezji łączy z pozoru niepasujące do siebie elementy. Można odnaleźć w wierszach Karoliny nawiązania do turpizmu, w jej utworach wiele jest opisanych sytuacji dnia codziennego, ale jest również nawiązanie do baroku, łacińskie wyszukane słowa są zestawiane z kolokwializmami. Wersy opisujące wręcz magiczne wydarzenia sąsiadują z takimi, które „sprowadzają” na ziemię, brutalnie przypominając o tym, że w życiu mało jest miejsca na cudowności. Poezja Karoliny wyróżnia się oryginalnością. Można stwierdzić, że chyba nie jest dla wszystkich. Ci, co zechcą obserwować zderzenie magii, wrażliwości, wyobrażeń, ze zwyczajnością życia, z czyhającą zawsze gdzieś w tle śmiercią i niespełnieniem, mogą znaleźć w twórczości tej autorki coś dla siebie. Potrzeba piękna, „udziwnienia” szarego świata wyraża się zarówno w formie, jak i treści tej twórczości.

 

Joanna Lewandowska

Kolejną osobą piszącą dla naszego klubu, którą przypominany jest Joanna Lewandowska. Zainteresowanie literaturą łączy się u niej z upodobaniem do zaznajamiania się z różnego rodzaju przepisami, co nie jest dziwne i zdarzało się wielu znanym osobom piszącym. Zaprezentowane na stronie utwory to krótkie formy prozatorskie, impresje lub szkice większej całości. Dzięki swojej otwartej formie dają czytelnikowi pole do różnorodnej interpretacji. Spojrzenie na rzeczywistość w tych tekstach jest gorzkie, refleksja o życiu niezbyt pozytywna, ale odsłaniająca to,  co kryje się za z pozoru niewinnymi fragmentami rzeczywistości, takimi jak siedzenie na ławce w parku, zamawianie jedzenia. Utwory te są bardzo oryginalne, jednak niezbyt duża ich ilość i krótkość świadczy, że Joanna Lewandowska jest obiecującą autorką, ale wciąż na początku pisarskiej drogi. Zapraszamy do zapoznania się dziełami i do napisania komentarzy, aby zachęcić do  stworzenia i zamieszczenia kolejnych prac naszą „klubowiczkę”. Dzieła nie istnieją bez odbiorców.

 

Aga Toya

Kolejną autorką „Rubikonu”, którą chcielibyśmy przedstawić, jest Aga Toya. Niedawno dołączyła do klubu i zaprezentowała krótkie fragmenty prozy. Trzeba niestety nam uwierzyć na słowo, że jest tego dużo więcej, ale by odsłoniła napisane przez siebie „perełki”, trzeba zachęty ze strony czytelników. W zaprezentowanych na stronie utworach można dostrzec zainteresowanie historią i filozofią, w tym, filozofią Wschodu. Jest to proza, ale proza operująca przenośnymi znaczeniami, zbliżona do poezji. My jednak wiemy, że dobre, obyczajowe historie, bliskie życiu, też zdarza się „klubowiczce” stworzyć. Po przeczytaniu każdego fragmencie ma się ochotę na więcej tekstów, myśli się o stworzonych przez Agę Toy'ę postaciach. Czy prace się pojawią, zależy oczywiście od Was.

 
Dokąd zaprowadzą nas słowa?


 

Rysunek Pawła Adamowicza promujący klub.

(kliknij, aby powiększyć)
22 lutego 2018 w w Galirii Sztuki i Miejscu Spotkań "Ślimak" we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Elmanowską.
21 lutego 2018 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbył się wieczór literacki Anny Paciorek i Wojciecha Korycińskiego, prowadziła Maja Hypki-Grabowska.
10 luty 2018 w Galirii Sztuki i Miejscu Spotkań "Ślimak" we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie z Bartoszem Czarnottą.
6 października 2017 w Galirii Sztuki i Miejscu Spotkań "Ślimak" we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie z Mają Hypki-Grabowską: "Mam tylko wiersze"
13 października 2017 w Galirii Sztuki i Miejscu Spotkań "Ślimak" we Wrocławiu odbyło się spotkanie klubu literackiego "Rubikon". Dyskusja: "Literatura: między prawdą a autokreacją"
31 stycznia 2017 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyło się spotkanie klubu literackiego "Rubikon". Dyskusja: "Czy w dzisiejszych czasach samo słowo może się obronić?"
20 grudnia 2016 roku w klubie "Proza" we Wrocławiu odbyła się promocja XXI wydania Dolnośląskiego Rocznika Literackiego "Pomosty", wydanego w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego (we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016). W tym wydaniu "Pomostów" znalazła się wkładka klubu literackiego "Rubikon". W czasie spotkania znalazło się miejsce na prezentację "Rubikonu". O historii i założeniach klubu opowiedziała Maja Hypki. Autorzy, których teksty ukazały się drukiem to Andrzej Chodacki, Joanna Lewandowska, Barbara Elmanowska, Joanna Baranowska, Grzegorz Skoczylas, Maja Hypki, Wiesław Leszczyński, Marcin Dydyna. Poza wkładką, ale za to w zaszczytnym gronie laureatów XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka, zostały wydrukowane wiersze Mateusza Andrzeja Masłowskiego i Natalii Waligóry. Prawdopodobnie "Pomosty" będą dostępne w wersji elektronicznej. Zapraszamy do lektury!
W dniu 24 kwietnia 2016 odbyły się w Świdnicy literackie prezentacje podsumowujące warsztaty prowadzone przez Barbarę Elmanowską. Zaprezentowali się członkowie klubu literackiego Rubikon: Barbara Elmanowska, Aga Toya, Grzegorz Skoczylas, Joanna Baranowska, Maja Hypki.
3 marca 2014 r. odbyły się warsztaty literackie w Publicznej Miejskiej Bibliotece w Świdnicy organizowane przez Barbarę Elmanowską z klubu "Rubikon". W ramach tych warsztatów odbędzie się seria spotkań.
Miło nam poinformować, że w numerze 11(22) tygodnika "Wałbrzych Fakty" ukazał się artykuł z prezentacją fragmentów twórczości trzech czlonków klubu "Rubikon": Barbary Elmanowskiej, Joanny Lewandowskiej i Mai Hypki. Oczywiście pojawiła się też wzmianka o naszym klubie:)Klub Literacki "Rubikon" obejmował patronat medialny nad:

 

"Noc Świętojańska" – Park Miejski w Żarowie
Widowiska plenerowo – pantomimiczne w wykonaniu aktorów teatru „Bezdomnego” im. Bohumila Hrabala w Żarowie


 

Czwarta odsłona projektu filmowego "DPoV - Inny Punkt Widzenia"
Film został wyświetlony 16.06.2012 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.


 

Trzecia odsłona projektu filmowego "DPoV - Inny Punkt Widzenia"
Film został wyświetlony 19.05.2012 r. w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.


 

"Sala P"
Spektakl odbył się w 14 października 2011 w Żarowie.


 

występ kabaretu "Jakiś Tam"


 

"JEŚLI PRAGNIESZ KOBIETY, TO JĄ PORWIJ"
Spektakl odbył się w 22 września 2011 w Żarowie. reżyseria: Ryszard Dykcik
autor: Anna Burzyńska
wykonanie: Katarzyna Rurarz, Marta Kominkiewicz, Karol Chołody, Wiktor Chołody.


 

"Faust" - widowiska plenerowo - pantomimiczne
Spektakl odbył się w 10 września 2011 w Żarowie. Reżyseria: Ryszard Dykcik; Role główne: Ewa Kapinos, Tomasz Nycz, Ryszard Dykcik, Kamila Wygodzka; Muzyka: Achille Claude Debussy; Plakat: Tomasz Nycz oraz Dariusz Pabis


 

"Wieczór Autorski"
Spektakl odbył się w 11 marca 2011 w Klubie Meta we Wrocławiu. Autorem scenariusza był: Daniel Kalinowski, reżyseria: Ryszard Dykcik, wykonanie: Tomasz Nycz.


 

"Chimera metafory".
Przedstawienie odbyło się 14 października 2010 w teatrze "Bezdomnym" im. Bohumiła Hrabala w Żarowie.
Autor: Tomasz Nycz, adaptacja i reżyseria: Ryszard Dykcik, wykonanie: Dorota Pawlicka, muzyka: (fragment poezji "Tam gdzie uczucia klękają" autorstwa Tomasza Nycza) Katarzyna Marika Jarmużek.

Materiały promocyjne

Wizytówki Rubikonu gotowe do druku, w formacie PDF.

 

Pobierz i umieść na swojej stronie nasz banner:


Klub Literacki RUBIKON

kod HTML:


<a href="http://rubikon.e.pl" title="Wiersze i opowiadania internautów">
   <img src="baner_rubikon.gif" alt="Klub Literacki RUBIKON" width="468" height="60" />
</a>