Klub Literacki RUBIKON
Klub Literacki RUBIKON

Komentarze do pracy (3)

Tytuł: Zachód słońca nad jeziorem ( Miciński ) (rymowany)
Autor: Maja Hypki-Grabowska

3. 2007-02-03

Zapomniałem dopisać, w kwestii istnienia ognia i wody – w ujęciu metaforycznym.


Podpis: Marcin Dydyna2. 2007-02-02

Płomień (ogień) i woda – dwa żywioły, które odwiecznie toczą ze sobą bitwę. W rzeczywistości uzupełniają się, bo nie potrafią bez siebie istnieć, ale zaistnieć – tak. Tuż obok, a raczej między nimi hula wicher... Bardzo obrazowy wiersz, pobudzający wyobraźnię.

 


Podpis: Marcin Dydyna1. 2006-11-23

„Zachód Słońca nad jeziorem” jest piękny i raczej trudny. Nie jestem pewna jego interpretacji, ale do mnie wiersze ten przemówił. Odnalazłam w nim porównanie człowieka pełnego wewnętrznych rozterek do jeziora, a owe zachodzące Słońce – to wiara - płomień umierający ale w dalszym ciągu przecinający mrok. Zaczęłam zadawać sobie pytanie, kiedy przyjdzie czas że ten wypalający się płomień zgaśnie? Czy dopiero wraz ze śmiercią? Czy jeszcze za życia co spowoduje popadnięcie w bierną egzystencję co w pewnym sensie równe będzie ze śmiercią danego bytu. Wiersz jest bardzo przejmujący, raczej dekadencki gdyż powoduje refleksję nad powodami i konsekwencjami „krwawienia” wiary. Ah i jeszcze jedno mi wpadło w oczy. Mianowicie, jeżeli a priori uznać że wiara jest owym ogniem w człowieku, to znaczy że jest ona czymś co nie pasuje do jego natury. Ogień w wodzie istnieć nie może. Może wszyscy ludzie są skazani na pustą egzystencję, a prawdziwie cudowni są Ci którym mimo wielkich sprzeczności udało się zachować ogień we wnętrzu swego jeziora? Jeżeli patrzeć na to w ten sposób to wiersz cały nabiera dramatycznej dynamiki. Bo oto wyobrażam sobie wewnętrzną walkę o ocalenie tego ostatniego płomienia tak ważnego do życia w pełni. Niesamowity wiersz, za każdym razem jak go czytam odnajduję w nim kolejny fragment.


Podpis: PaniKaraautorpraca

Jeżeli chcesz napisać komentarz dotyczący ogólnej twórczośći autora, ale nie konkretnej pracy, powinieneś to zrobić w komentarzach do profilu autora.


Zarejestruj się, aby zarezerwować podpis i uaktywnić inne funkcje!


Komentarze prac są moderowane - oznacza to, że wpisy nie na temat, zawierające wulgaryzmy lub reklamy - będą usuwane.
Wprowadź kod z obrazkaSubskrypcja:


Zaloguj się aby mieć możliwość subskrybowania komentarzy pod tą pracą.